23 Травня 2012, 12:18
19 травня 2012 року на терені Музею архітектури та народного Прикарпаття у с. Крилос Галицького району було досить людно. Подібно, як у старі часи, періоду княжої держави, до мальовничого музею просто неба, як до давньої столиці, поспішали люди. Святкове народне вбрання та його різноманіття, засвідчувало подорожнім, що поруч чепурненьких будівель привезених з Покуття, Опілля, Бойківщини та Гуцульщини відбувається щось незвичайне. І дійсно – тут відбувався ІІ обласний музейно-етнографічний фестиваль «Галицька брама». Організаторами дійства виступили Національний заповідник «Давній Галич» та Галицька районна державна адміністрація.
Всіх гостей фестивалю зустрічали чудові мелодії троїстих музик. Кожен ще до офіційного відкриття дійства мав можливість посмакувати приготованими майстринями пампушками, солоними овочами та солодкими фруктами, шматочками сала і багатьма іншими смакотами Галицького краю.
Пролунали сурми фестивалю, розпочалося святкове дійство. Пам’ятка дерев’яної архітектури – вежа – відчинила свої ворота і гості потрапили на терен Музею народної архітектури та побуту Прикарпаття. Серед гостей були, як мешканці Галицького району, так і з інших районів області. Також, до святкування долучилися представники Республіки Польщі; ченці монастиря Кармелітів у Більшівцях. Незалежний спостерігач, приймаючи участь у фестивалі, умовно міг поділити його програму на чотири основні блоки: музейний, духовний, творчий та етнографічно-розважальний.
З огляду на те, що фестиваль мав на меті ознайомити своїх гостей з діяльністю музейних закладів області, його оргкомітет подбав за відповідне забезпечення. Було виготовлено спеціальні стенди, які містили описову та фото-інформацію про провідні музеї нашої області, для популяризації були влаштовані столи – розкладки з видавничою продукцією присвяченою музеям. Генеральний директор – науковий керівник Національного заповідника «Давній Галич» Олександр Береговський розповів присутнім про музеї, які входять в склад очолюваної ним інституції, а це «Музей історії Галича», «Музей народної архітектури і побуту Прикарпаття», «Музей караїмської історії та культури». Про працю очолюваних ними музеїв та їхніх філій розповіли директор Івано-Франківського обласного музею Ярослав Штиркало та директор Музею мистецтв Прикарпаття Михайло Дейнега.
Всі зацікавлені мали можливість отримати спеціально виданий інформаційний вісник до Міжнародного дня музеїв - під назвою «Спадщина». Зміст видання досить цікавий – тут є вітання від Міністра культури України Михайла Кулиняка, розповідь Олександра Береговського про фестиваль «Галицька брама», загальні відомості про музеї Івано-Франківської області, витяги з Кодексу професійної етики ІКОМ, інформація про діяльність музеїв НЗ «Давній Галич».
Однією з згуртовуючих точок програми фестивалю був спільний молебен у відновленому храмі Всіх Святих. Тут, у затінку давніх дерев, у намоленому храмі, кожен присутній міг відчути подих століть. Завершуючи Богослужіння, о. Ярослав Жолоб звернувся до присутніх з актуальним словом: «…Наша спадщина є нашою культурою. Ми є носіями давньої культури і творчості. Світ є таким, якими ми є людьми. Потрібно щоб наші діти раділи з того, що мають розумних батьків – які будували музею, проводили фестивалі. Шануймо унікальну історію княжого періоду, але й докладаймося, до творення славних сторінок сьогодення…».
Велике зацікавлення присутніх викликали майстер – класи, які проводилися працівниками Малої академії народних ремесел (м. Галич) та майстрами народно-декоративного мистецтва. Кожен міг спробувати свій талант у малюванні, ліпленні виробів з глини, плетенні соломки. Додатковими атракціями були організація діяльності старовинної кузні та імпровізованого «Монетного двору». На останньому кожен міг вибити собі на згадку пам’ятну фестивальну монету. Від цікавих виробів розбігалися очі – як на давніх ярмарках, свої вміння демонстрували і продавали майстри народної творчості – особливу увагу привертали коломийські тарелі та косівські кахлі.
Завершальне дійство фестивалю – святковий концерт, відкрили і провели Ярослав Поташник та Іванна Сорочинська. Передували йому офіційні вітання від представників органів державної влади та місцевого самоврядування, вручення нагород.
Начальник управління культури Івано-Франківської облдержадміністрації Володимир Федорак у вітальному слові сказав: «Передаю щирі слова вітання від голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка та голови обласної ради Олександра Сича!... Місцина на якій проводиться фестиваль є унікальною – вона пам’ятає князів і славних мужів наших. Тут вони творили і словом, і ділом. Відчуйте подих історії, ці будівлі є виразом мудрості та працьовитості нашого народу. Приїжджайте сюди частіше і пам’ятайте, що ми є нащадками славних попередників. Це - центр нашої землі! Вітаю всіх з днем музеїв та Днем працівників культури та майстрів народного мистецтва!». Начальник управління культури облдержадміністрації подарував генеральному директору НЗ «Давній Галич» Олександру Береговському підбірку книг на історичну тематику для науковців інституції. Також, ним вручено грамоти управління культури облдержадміністрації директору Музею караїмської історії та культури Ярославу Поташнику та провідному працівнику науково-освітнього відділу Христині Береговській - за вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи та з нагоди Міжнародного дня музеїв.
Голова Галицької райдержадміністрації Григорій Івасишин висловив радість з того приводу, що фестиваль стає традиційним, збирає все більшу кількість відвідувачів. За його словами: «…Наш народ все особливо ставився до свого минулого. Ми повинні зберігати, відновлювати і примножувати наші скарби – адже їх нам передали наші предки. Відзначаю працю НЗ «Давній Галич», його колективу щодо збереження історії нашого краю…». Голова Галицької районної ради Петро Стрембіцький привітав усіх присутніх від імені депутатського корпусу району, наголосив на Божій опіці над фестивалем – оскільки весь тиждень була негода, а день заходу виявився світлим і сонячним. Голова райради запевнив присутніх у тому, що районна влада буде завжди допомагатиме музейним працівникам у всіх їхніх починаннях.
Ініціатор дійства, генеральний директор НЗ «Давній Галич» Олександр Береговський наголосив на потребі «…віддання пошани нашим предкам – за те, що вони зберегли для нас нашу історію; це в свою чергу покладає завдання на нас – теж забезпечити збереження спадщини народу і передачі її наступникам. Дякую всім за підтримку і розуміння того, що фестиваль потрібен нам – жителям княжих земель, для усвідомлення своєї ролі в історії. Бажаю Вам, щоб сьогоднішній день запам’ятався всім - і учасникам і організаторам!». Також, керівник НЗ «Давній Галич» вручив грамоти за сумлінну працю співробітникам Музею народної архітектури та побуту Прикарпаття: столяру – реставратору Дмитру Харуку, столяру - реставратору Василю Харуку (батьку і сину), молодшому науковому співробітнику Роману Коновалову; екскурсоводу Музею караїмської історії та культури Галині Остащук.
Чудового настрою всім додала концертна програма. У святковому дійстві виступили, як народні аматорські колективи, так і окремі солісти. Глядачі змогли подивитися гумористичні сценки, прослухати духовні, фольклорні та естрадні твори, побачити танцювальні номери. Концерт вдався завдяки невтомній енергії ведучих Ярослава Поташника та Іванни Сорочинської і всіх виступаючих. Ось перелік тих, хто своїм талантом знайомив галичан з чудовими творами мистецтва: І.Френдій, Т.Кернякевич, Й.Мельницький, Я.Глушко, Г.Симчич, В.Лисак, Г.Сорочинська, В.Пошак; колективи з Більшівців, Крилоса, Дубівців, Бовшева, Медухи; вихованці Центру дитячої творчості м. Галича та ін.
Отож, «Галицька брама – 2012» відбулася. Її організатори отримали неоціненний досвід тяжкої рутинної роботи щодо проведення фестивалю, їм вдалося спільними зусиллями з іншими музейними закладами області спільно влаштувати незабутнє дійство. Оргкомітет подарував галичанам та жителям нашої області ще один фестиваль. Присутні почули подяки від органів державної влади і місцевого самоврядування оргкомітету та НЗ «Давній Галич» за попередню працю та запевнення у підтримці в майбутньому. Враховуючи те, що терен Музею народної архітектури та побуту Прикарпаття є унікальним місцем для проведення подібних заходів; те, що у НЗ «Давній Галич» сформована і працює група однодумців; зважаючи на популярність подібних заходів в середовищі нашої громади – віриться, що «Галицька брама – 2013» відбудеться ще з більшим успіхом, ніж у цьому році. |
Топ 5:
|
|||||||||||
Відвідайте також:
|
||||||||||||
При використанні матеріалів гіперпосилання на museum.if.ua обов’язкове.
Проект здійснено за сприяння програми малих проектів МАТРА КАП Посольства Королівства Нідерландів в Україні. |